2138/761
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Brevordner af eg. Front med tre skuffer lakeret i hvid, rød og mosgrøn. Udført hos Karl Andersson & Söner. H. 21. B. 27. D. 36.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Afskalning og slitage på lakering.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag