2138/​761

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Brevordner af eg. Front med tre skuffer lakeret i hvid, rød og mosgrøn. Udført hos Karl Andersson & Söner. H. 21. B. 27. D. 36.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Afskalning og slitage på lakering.

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK