2250/​772

Svend Weihrauch (f. Viborg 1899, d. Aarhus 1962)

A. F. Rasmussen

Salt- og peberbøsse af sterlingsølv med bund af ebonit samt saltkar af sterlingsølv med emalje. Udført hos F. Hingelberg. Samt saltkar af sterlingsølv med emalje. Udført hos A. F. Rasmussen. 20. årh. H. 2,5–5,5. Diam. 5–7,5. Samlet vægt ca. 215 g. (4)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Begge saltkar graveret.

Moderne kunst og design, 13. december 2022

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag