2044/​846

Jørn Utzon (f. København 1918, d. Helsingør 2008)

Et par lænestole med stel af aluminium, betrukket med sort møbelstof. Designet 1967–68. Udført og mærket med label hos Fritz Hansen, 1973. (2)

Præsenteret på møbelmessen i Köln i 1968.

Litteratur: “Mobilia” no. 151, februar 1968, side 11.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK