Ejler Bille (f. Odder 1910, d. Ørby 2004)
Komposition. Sign. på bagsiden E. Bille 1956. Olie på lærred. 68×62.
Udstillet: “Dansk Fransk Kunst”, Charlottenborg, København, 1958, kat. nr. 45 a. Udstillet: Holstebro Kunstmuseum, Oslo Kunstforening, Trondhjem Kunstforening, 1970. Udstillet: Statens Museum for Kunst, København, 1970, kat. nr. 32 a. Udstillet: Holstebro Kunstmuseum, 1995. Proveniens: Landsretssagfører Verner Nielsen. Proveniens: “Cobra 1948–1988”, auktion 367 i Kunsthallen, København, februar 1988, kat. nr. 10., Proveniens: Dansk privatsamling.
Cobra, 3. marts 2008