2049/​177

Vaseformet hovedvandsæg af sølv, indvendig forgyldt, prydet med 13 røde, grønne og blå glasflusser, på firkantet fodstykke med balsamgemme. Bund punslet med ejerinitialer JTS samt senere ejerinitialer og dato MCPS 1865. Mester Christian Ernst Struntze, Fredericia 1812–1844. Vægt 50 gr. H. 9 cm.

Proveniens: Dansk privat samling.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.500 DKK

2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
1.950 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK