2049/177
Vaseformet hovedvandsæg af sølv, indvendig forgyldt, prydet med 13 røde, grønne og blå glasflusser, på firkantet fodstykke med balsamgemme. Bund punslet med ejerinitialer JTS samt senere ejerinitialer og dato MCPS 1865. Mester Christian Ernst Struntze, Fredericia 1812–1844. Vægt 50 gr. H. 9 cm.
Proveniens: Dansk privat samling.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
Vurdering
Hammerslag