2138/742
Kirsten Weeke (f. 1932)
Stor vase af stentøj dekoreret med grønbrun glasur. Sign. monogram. Utydeligt dateret. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 17,5. Diam. 25.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Minimale glasurafslag på fodrand. 2. sortering.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag