2103/909
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4,5/3”. Udendørs væglampe af patineret kobber. Udført hos Louis Poulsen.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og skævheder. Top med tre uoriginale skruer. Skrue mangler til skærm på stamme og en skrue mangler til beslag. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud