Immanuel Ibsen (f. Skanderborg 1887, d. Göteborg 1944)
Opstilling, 1943. Sign. Ibsen 43. Olie på lærred. 100×120.
Proveniens: Privat samling. Udlånt og udstillet: Nivaagaards Malerisamling, 2017, med mærkat herfra. Afbilledet i udstillingskataloget Stille uro, s. 140.
Nogle enkelte mindre krakeleringer og minimale overflade pletter.
Moderne kunst og design, 9. august 2022