Christian Krohg (f. Vestre Aker 1852, d. Oslo 1925)
“Middagslur”. Sign. C. Krohg. Med dedikation “Til Ingrid og Axel Revold”. Olie på malepap. 29×48,5.
Axel Revold (1887–1962), som nærværende værk er dedikeret til, var en norsk maler og i mange år professor ved Statens kunstakademi i Oslo sammen med Christian Krohg. Revold overtog posten som direktør for kunstakademiet efter Krohgs afsked i 1925. Den sovende kvinde forestiller muligvis Ingrid Revold.
Udstillet: Kunstnernes Hus, Oslo, 1935 nr. 89, stempel på bagsiden.
Malerier og tegninger, 21. september 2021