2121/942
Fog & Mørup
“Kongelys”. Bordlampe med stel og kegleformet top af messing, skærm af gullig akryl. 1950'erne. Udført hos Fog & Mørup. H. 55. Diam. 45.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 10, oktober 1951, i annonce
Stand
Brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Moderne kunst og design, 25. maj 2021
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
7 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||