2142/234
Japansk rejsealter med Amida Buddha af forgyldt, udskåret træ, siddende i dhyana asana på lotustrone, i kabinet af lakeret og forgyldt træ Edo 19. årh. H. 42 cm.
Aldersrelaterede spor og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud