2139/766
Erik Höglund (f. Karlskrona 1932, d. 1998)
Trearmet kandelaber af støbejern forsynet med seks prismer af klart glas, hverav fire med ansigter og fisk-motiver. Udført og mærket hos Boda, Sverige. Stemplet Höglund, SH7. H. 57.
Almindelig brugspatina, herunder ridser, pletter og mærker.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud