Tetsumi Kudo, tilskrevet (f. Japan 1935, d. Tokyo 1990, virksom i Frankrig)
“And good luck”. Sign. monogram 1973?. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 41,5 × 60.
Nærværende værk blev erhvervet sammen med den skulptur af Tetsumi Kudo, som blev udbudt på auktion 870 i Bredgade, nr. 687.
Proveniens: Købt af nuværende ejers forældre hos Kunsthandler Svend Hansen, Jysk Kunst Galerie, København, 1976.
I september 1976 deltog Tetsumi Kudo i Svend Hansens udstilling “Dødsspringet” på Charlottenborg i København sammen med kunstnere som Nam June Paik, Daniel Spoerri, Erik Dietmann, Ben Vautier m.fl. Udstillingskataloget rummer en række tekster af kunstneren: “About machine”, “Between cage and computer painting”, “About cage” og “Entretien avec Kudo”, hvor kunstneren interviewer sig selv.
Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020