Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)
Maskekomposition, ca. 1944. Usign. Olie på lærred. 90×72
Proveniens: Thorkild Hansens Kunsthandel, København. Proveniens: Kunsthallen Kunstauktioner, auktion 522, København, 2001, kat. nr. 45, gengivet side 45.
Malerier og skulpturer, 6. juni 2017