921/​43

Carlo Dalgas (f. Napoli 1821, d. Slesvig 1851)

“Parti af et Dyrskue”. 1846. Usigneret. Olie på lærred. 64 × 94. Damborgramme med etiket.

Rigmor Bendix's fortegnelse over Carlo Dalgas' malerier, 1901, s. 146 under år 1846.

Udstillet: Charlottenborg 1847 nr. 65. Tilkendt den Neuhausenske præmie. Kunstforeningen, “Carlo Edvardo Dalgas”, 1898 nr. 39. Københavns Rådhus, “Raadhusudstillingen af Dansk Kunst til 1890”, 1901 nr. 299.

Litteratur: Rigmor Bendix, “Carlo Dalgas. Hans Liv og Kunst”, 1901, omtalt s. 52, afb. s. 53.

Proveniens: Fabrikant A. W. Müller. Solgt ved auktion i 1874 til grosserer E. le Maire (1874, 1898, 1901). Slægten le Maire, Frederiksdal. Bruun Rasmussen auktion 830, 2012 nr. 73, afb. s. 86.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK