2125/​9022

Charles X bord af mahogni, med beslag af forgyldt bronze og plade af gråbroget marmor. Profileret pladekant. Frankrig, ca 1820. H. 73. Diam. 80.

Generelt pæn stand. Fremstår med enkelte krakeleringer og revner i træet. Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Selected - Udvalgte antikviteter og dekorative objekter, 21. juni 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK