2125/9022
Charles X bord af mahogni, med beslag af forgyldt bronze og plade af gråbroget marmor. Profileret pladekant. Frankrig, ca 1820. H. 73. Diam. 80.
Generelt pæn stand. Fremstår med enkelte krakeleringer og revner i træet. Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Selected - Udvalgte antikviteter og dekorative objekter, 21. juni 2021
Vurdering
Hammerslag