2119/​371

Grønlandsk spejl i ramme af egetræ. Udskåret med det grønlandske våben, initialer, årstallene 1885–1920 samt dedikationen “Fra de danske i Godthaab”. Udført i 1910. H. 76. B. 83.

Jubilæums- eller sølvbryllupsgave.

Proveniens: Erik Brandt

Almindelige håndteringstegn. Patina.

Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK