Grønlandsk spejl i ramme af egetræ. Udskåret med det grønlandske våben, initialer, årstallene 1885–1920 samt dedikationen “Fra de danske i Godthaab”. Udført i 1910. H. 76. B. 83.
Jubilæums- eller sølvbryllupsgave.
Proveniens: Erik Brandt
Almindelige håndteringstegn. Patina.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021