2139/​38

Et par danske senempire armstole af mahogni, sæde betrukket med stribet, blomstret møbelstof, rigt prydet med intarsia, svunge armlæn og let svejede ben. 19. årh.s. midte. (2)

Brugsslitage. Ridser og mærker. Enkelte små finérskader.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag