Louis Auguste Francois Aumont (f. København 1805, d. Frederiksberg 1879)
Portræt af en ung herre iført sort frakke, halsklud og vest over en hvid skjorte. Sign. L. Aumont. Olie på lærred. 18×15,5.
Proveniens: Bagermester Reinhard van Hauen (samlermærke på blændrammen, dateret 1934).
Mindre retoucheringer. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Minimale krakeleringer og afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. februar 2020