2004/771
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Sæt på tre tidlige “Oxford” stole med fod af stål. Sæde og ryg betrukket med patineret og defekt naturskind. Formgivet 1965. Udført 1967 hos Fritz Hansen. (3)
Omfattende slitage, herunder ridser, mærker og forkromning med krakeleringer. Skind med defekter og porøst skum. Et sæde ikke monteret på stel. Skruer mangler.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
12 bud