2004/​771

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

Sæt på tre tidlige “Oxford” stole med fod af stål. Sæde og ryg betrukket med patineret og defekt naturskind. Formgivet 1965. Udført 1967 hos Fritz Hansen. (3)

Omfattende slitage, herunder ridser, mærker og forkromning med krakeleringer. Skind med defekter og porøst skum. Et sæde ikke monteret på stel. Skruer mangler.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

12 bud

2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
1.800 DKK
(Autobud) 1.750 DKK
1.700 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK