1821/1602
Manglebræt af bejdset træ, prydet med tulipan og initialer anno 1735, greb i form af fabeldyr. 18. årh. L. 63.
Enkelte ormehuller. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 24. maj 2018
Vurdering
Hammerslag