Else Alfelt (f. København 1910, d. sst. 1974)
“Violet nat”. Sign. Else Alfelt 49; betitlet på en mærkat på bagsiden. Olie på lærred. 58×70.
Proveniens: Elise Johansens Samling, København. Siden nedarvet i familien og ikke tidligere udbudt til salg.
Moderne malerier og skulpturer, 24. september 2013