2039/866
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Sengebord af teak og bøg med skuffe og hylde. Model 148. Designet 1952. Udført hos Søborg Møbelfabrik. H. 56. B. 47. D. 32.
Litteratur: Søborg Møbelfabrik, katalog 1952, side 34.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Enkelte finérskader. Skuffefront med revne
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag