921/991
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 80”. Daybed med stel af forkromet stål. Løs madras betrukket med dybthæftet patineret cognacfarvet skind. Finérplade af grålakeret træ. Formgivet 1957. Udført 1970'erne hos E. Kold Christensen, stemplet. L. 193.
Moderne kunsthåndværk og design, 13. juni 2024
Vurdering
Hammerslag