Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)
“Søren Røgter fra Følle Mølle” Studiehoved. Usigneret. Olie på malepap. 28,5×22,5.
Proveniens: Fru Helene Philipsen-Prahm. Har derefter tilhørt hendes datter, malerinden Helene Philipsen-Prahm.
ARB auktion 52, 1954 nr. 31. Her kaldet “Søren Rygter. Brystbillede. Følle Mølle”.
Udstillinger: KF 1911, kat. nr. 8, Litteratur Frederiksen 1992, s. 30 og VS 13.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021