2144/​106

Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)

“Søren Røgter fra Følle Mølle” Studiehoved. Usigneret. Olie på malepap. 28,5×22,5.

Proveniens: Fru Helene Philipsen-Prahm. Har derefter tilhørt hendes datter, malerinden Helene Philipsen-Prahm.

ARB auktion 52, 1954 nr. 31. Her kaldet “Søren Rygter. Brystbillede. Følle Mølle”.

Udstillinger: KF 1911, kat. nr. 8, Litteratur Frederiksen 1992, s. 30 og VS 13.

Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

2.900 DKK

2.900 DKK
(Autobud) 2.800 DKK
2.700 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK