Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4/3”. Bordlampe med stel af patineret bruneret messing. Senere overskærm af gul/hvid lakeret metal samt senere mellemskærm af senere hvid/gullakeret flerlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne. H. 53.
Afbryder samt underskærm mangler. Overskærm med skævheder og afslag i lakering. Mellemskærm med enkelte kanthak på overkant. Stel med ridser, mærker og smuds. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
15 bud