861/​197

Artemi Lavrentievitch Ober (f. Moskva 1843, d. 1917)

Russisk skulptur af forgyldt bronze forestillende en kosak til hest. Sign. A. Ober (med kyrilliske bogstaver). Udført hos C. F. Woerffel Bronzestøberi i Skt. Petersborg. H. 35,5. L. 31.

Russisk, møbler, varia, tæpper, 25. november 2015

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

95.000 DKK