1822/​807

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)

Palshus

To vaser samt en marmeladekrukke af hhv. stentøj og fajance. Dekoreret med gråblå/grøn, blå samt okkerbrun glasur. Tresidet vase sign. E.St.N., udført og stemplet hos Saxbo, Denmark, 195. H. 12,3. Dråbeformet vase dekoreret med mørkeblå glasur. Tryksign. monogram. Udført og stemplet hos Aluminia. H. 13,5. Marmeladekrukke udført og sign. hos Palshus. H. inkl. låg 11. Låg og ske af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. Sølvdele samlet vægt 68 gr. (3)

Almindelig brugsslitage. Låget vipper en smule når monteret på marmeladekrukken.

Moderne kunst og design, 29. maj 2018

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

14 bud

3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
3.000 DKK
2.900 DKK
2.800 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK
2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK