2417/871
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Kommode af teak med ben af bøg, sko af teak. Front med syv skuffer. Udført hos Søborg Møbelfabrik. H. 145. B. 100. D. 46.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre finérafslag.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag