2445/​20

Tysk sekretær af poleret nødde- og rodtræ med intarsia i form af en Jerusalem, svungen og ligeknækket front med skrå skriveklap, bag hvilken små skuffer samt skjulte rum, underdel med tre skuffe, stående på løvefødder. 18. årh. H. 116. B. 132. D. 70.

Beslag mangler. Finérreparationer og -skader. Afslag på liste. En mindre skuffe binder. Revner i finéren. Nyere bagbeklædning. Ridser og mærker. Nøgler medfølger.

I Aarhus
Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

1032088 12.000 DKK