P. A. Schou (f. København 1844, d. Frederiksberg 1914)
Interiør fra en spisestue. Ufærdigt. Usigneret. Olie og bly på lærred. 54,5×65.
Proveniens: Kunstnerens eje, herefter nedarvet i dennes familie.
Behov for let overfladerensning. Områder med tyndere bemaling. Minimale afskalninger og krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. januar 2020