903/238
Étienne Maurice Falconet, efter (f. Paris 1716, d. 1791)
Figur af patineret bronze, 'Deux amours se disputant un coeur', to stående putti på base af rouge griotte marmor. 19. årh.s anden halvdel. H. 59. L. 44. B. 28.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Antikker, møbler, kunsthåndværk, tæpper og bøger, 22. september 2021
Vurdering
Hammerslag