1932/​560

Poul M. Volther (f. 1923, d. 2001)

“Corona”. Drejestol med tilhørende skammel, stel af matforkromet fjederstål, betrukket med sort skind. Model EJ-5. Designet 1964. Udført og mærket med etiket hos Erik Jørgensen, Svendborg. (2)

Litteratur: Mobilia no. 121–122, 1965.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 6. august 2019

Kategori
Vur­dering

20.000 DKK

Solgt

Hammerslag

17.000 DKK  

1 bud

Tidspunkt Byder Bud
17.000 DKK