1932/560
Poul M. Volther (f. 1923, d. 2001)
“Corona”. Drejestol med tilhørende skammel, stel af matforkromet fjederstål, betrukket med sort skind. Model EJ-5. Designet 1964. Udført og mærket med etiket hos Erik Jørgensen, Svendborg. (2)
Litteratur: Mobilia no. 121–122, 1965.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 6. august 2019
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
1 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|