2103/​40

Ubekendt maler, 19. årh

Et par portrætter af kammerherre Jørgen Grubbe Kaas (1643–1711) og Birgitte Sophie Sehested (1644–1728). Usignerede. Olie på lærred. 76×60. (2)

Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer. Mindre afskalninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

5.500 DKK
5.000 DKK