2103/27
Ni kinesiske snusflasker af porcelæn, glas, sølv holdigt metal, samt agat i kalabas -, globe - og vase formet. 19./20. årh. H. 4,5–7,5 cm. (9)
Proveniens: Dansk privatsamling.
afslag på snusflaske af porcelæn på topkant, snusflaske med blåt overfang standing mangler, fire tilstoppet med korkprop, 12 løse propper uden ske. Kalabas formet med Qianlong mærke, men senere
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
Vurdering
Hammerslag