2103/​27

Ni kinesiske snusflasker af porcelæn, glas, sølv holdigt metal, samt agat i kalabas -, globe - og vase formet. 19./20. årh. H. 4,5–7,5 cm. (9)

Proveniens: Dansk privatsamling.

afslag på snusflaske af porcelæn på topkant, snusflaske med blåt overfang standing mangler, fire tilstoppet med korkprop, 12 løse propper uden ske. Kalabas formet med Qianlong mærke, men senere

Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021

Vur­dering

8.000–10.000 kr.

Hammerslag

5.000 kr.

(Autobud) 5.000 kr.
5.000 kr.
(Autobud) 4.800 kr.
4.600 kr.
4.000 kr.