12139/23
Buddha. Burmesisk figur af udskåret og forgyldt træ, folderig klædedragt prydet med spejlflusser, stående på lotustrone, på sokkel af sortmalet træ. 19. årh. H. 60,5.
God stand. Enkelte tørrevner på underben. Ellers intet at bemærke.
Kunst, antikviteter & design, 30. september 2021
Vurdering
Hammerslag