12139/​23

Buddha. Burmesisk figur af udskåret og forgyldt træ, folderig klædedragt prydet med spejlflusser, stående på lotustrone, på sokkel af sortmalet træ. 19. årh. H. 60,5.

God stand. Enkelte tørrevner på underben. Ellers intet at bemærke.

Kunst, antikviteter & design, 30. september 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK