2008/516
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Sæt på otte spisebordsstole af cubamahogni, heraf to stole med armlæn. Sæde og ryg betrukket med patineret naturskind. Model 3758A og 3949. Udført og mærket hos Rud. Rasmussen Snedkerier. (8)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, kanthak og løse samlinger. Skind med pletter, smuds og defekter.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
19 bud