2008/​516

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

Sæt på otte spisebordsstole af cubamahogni, heraf to stole med armlæn. Sæde og ryg betrukket med patineret naturskind. Model 3758A og 3949. Udført og mærket hos Rud. Rasmussen Snedkerier. (8)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, kanthak og løse samlinger. Skind med pletter, smuds og defekter.

Moderne kunst og design, 18. februar 2020

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

48.000 DKK

19 bud

(Autobud) 48.000 DKK
46.000 DKK
(Autobud) 32.000 DKK
30.000 DKK
(Autobud) 25.000 DKK
24.000 DKK
23.000 DKK
(Autobud) 22.000 DKK
21.000 DKK
(Autobud) 18.500 DKK
18.000 DKK
(Autobud) 17.500 DKK
17.000 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK