2137/344
Meissen kaffe- og teservice af porcelæn, dekoreret i farver og guld med strøblomster og insekter. Tyskland, 20. årh. (18)
Bestående af: 1 kaffekande, 1 tepotte, 1 mælkekande, 1 skål, 4 par kaffekopper, 2 par tekopper, 6 kaffeunderkopper.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Blomster lågknop med mindre afslag, minimalt afslag på bund af tepotte, 3. sortering: 1 par kaffekopper.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. september 2021
Vurdering
Hammerslag
22 bud