Jens Jørgen Thorsen (f. København 1932, d. Växtorp, Sverige 2000)
“Jerusalem”. Sign. T. Akryl på masonit i fire dele. Hver del 305×122. Uindrammet.
Proveniens: Café Krasnapolsky, Kbh. Malet på stedet af Jens Jørgen thorsen.
Skader ved flere kanter og sømhuller.
Moderne kunst og design, 10. marts 2020