2247/​683

René Lalique (f. Ay (Marne) 1860, d. 1945)

“Nemours”. En cirkulær skål af klart, matteret glas støbt med reliefdekorationer, delvis dekoreret med sort bemaling. Sign. Lalique, France. H. 10. Diam. 25,3.

Litteratur: Marcilhac, #404.

Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 22. november 2022

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK