2247/683
René Lalique (f. Ay (Marne) 1860, d. 1945)
“Nemours”. En cirkulær skål af klart, matteret glas støbt med reliefdekorationer, delvis dekoreret med sort bemaling. Sign. Lalique, France. H. 10. Diam. 25,3.
Litteratur: Marcilhac, #404.
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 22. november 2022
Vurdering
Hammerslag