2116/746
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Tedåse af stentøj med låg af bronze, modelleret med motiver i relief. Dekoreret med brunlig glasur. Sign. monogram, 6. H. inkl. låg 12,7. L. 7,5. B. 4,8.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Et glasurafslag på munding.
Moderne kunst og design, 20. april 2021
Vurdering
Hammerslag
36 bud