Vilhelm Arnesen (f. Flensborg 1865, d. København 1948)
Udsigt mod Børsen, Christiansborg og byens tårne. Sign. Vilh. Arnesen 1922. Olie på lærred. 69×100.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 642, 1998 nr. 188, afb. s. 55.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020