Tysk pokal af forgyldt sølv, buklet cuppa og fodstykke, stamme i form af putto holdende krans. Topkant stemplet med Nürnberg bymærke samt ubekendt mestermærke; sammenskrevet LK i firkant (Rosenberg bind III, s. 253). Topkant og bund graveret med oldermandsranke. Nürnberg 17. årh. Vægt 435 g. H. 30 cm. Senere låg med lågknop i form af blomster og bladværk medfølger. Ustemplet. Vægt 156 g. H. 11 cm.
Restaureret. Senere galvanisk forgyldning. Fremstår let skæv. Lodninger. Puttos fødder samt putto “knap” med revner/perforering og reparationer. Bukler med flere indtryk samt revner/perforeringer. Enkelte bladornamenter mangler. Stamme med reparation. Toppen af fodstykke med større reparation samt små perforeringer. Låg: Passer ikke sammen med pokalen, blomsterbuket let trykket samt enkelte ornamenter mangler.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021
12 bud