Kholmogory, Arkhangelsk Oblast (, first half of the 19th century)
Russisk ikon med fremstilling af en ærkebiskop og en helgeninde, foroven den velsignende Jesus Kristus, skåret af ben med perlestaf og blomsterranker på baggrund af forgyldt, tyndt messingblik, monteret på træ. Kholmogory, Arkhangelsk Oblast, 19. årh.s første halvdel. 29×25.
Proveniens: Dansk privatsamling.
Russisk kunst og antikviteter, 2. december 2021