2126/​565

Ebba Carstensen (f. Västra Kvärnstorp, Skåne 1885, d. København 1967)

Selvportræt. Sign. Ebba Carstensen. Olie på lærred. 91×80.

”Jeg faar 500 Kr. for et Billede, som min mandlige Kollega faar 1000 Kr. for. Hvorfor? Jo, fordi jeg er Kvinde, og af en eller anden Grund har de, der køber Malerier, mere Fidus til en Mand.”

Således udtaler kunstneren Ebba Carstensen sig til bladet Social-Demokraten i 1943. Citatet tydeliggør Carstensens egen bevidsthed omkring ulighed i kunstbranchen, hvorfor hun gennem sit liv arbejder for at forbedre kvinders vilkår. Carstensen er medstifter og bestyrelsesmedlem af foreningen Kvindelige Kunstners Samfund, der varetager kunstneres interesser og arbejde aktivt med at forbedre kvinders vilkår. Hertil er Carstensen ligeledes medlem af Croquisskolen der giver kvinder mulighed for at male efter levende model, hvilket ikke tidligere har været muligt på akademiet.

Foruden ovenstående arbejde med ligestilling i kunstbranchen er Carstensens kunstneriske virke ligeledes imponerende. Hendes motivkreds spænder bredt, men fælles for hendes oeuvre er sanselige modernistiske kompositioner. Carstensen modtager forskelligartet undervisning i Danmark og i Paris og læser dertil på Det Kongelige Danske Kunstakademi. Hun bliver det første kvindelige medlem af Decembristerne og er ligeledes en del af akademirådet. Carstensen er repræsenteret på en række kunstmuseer som Statens Museum for Kunst, AROS, Skive Kunstmuseum, Vejle Kunstmuseum, Esbjerg Kunstmuseum med flere. Hun modtager Eckersbergmedaljen og Thorvaldsenmedaljen.

Mindre afskalninger og ridser.

Moderne kunst og design, 29. juni 2021

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK

13 bud

13.000 DKK
12.500 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
12.000 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK