Maya Stefania Wibling (f. 1977)
“Bona Dea”, 2021. Sign. Maya S. Wibling på bagsiden. Olie på lærred. 50×40. Uindrammet.
Den danske kunstner Maya Stefania Wibling (f. 1977) bor og arbejder i Aarhus, Danmark. Wibling har en BA-grad i klassisk arkæologi og dimitterede fra Aarhus Kunstakademi i 2013. Wiblings seneste arbejde har fokuseret på at styrke den kvindelige figur og understreger den kvindelige forbindelse til historie, mytologi og natur. Kvinderne i Wiblings arbejde ser tilbage på dig og insisterer på at være emner med deres egen dagsorden. Nogle er afbildet med en egenskab, der tjener som symbol for at udvide portrættet til en større fortælling. Repræsenteret ved Jacob Bjørn Galleri.
Original stand.
Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.
Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024
41 bud