2119/898
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 3/2”. Pendel med fatningshus af messing og grønlakerede skærme. Udført og mærket hos Louis Poulsen. Diam. 28,5.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Overskærm uden bronzeret kant. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
22 bud