1947/​596

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

Lænestol med ben af palisander. Sæde, sider, ryg samt løs sædehynde betrukket med cognacfarvet skind. Variant af MOA-stolen. Udført hos PP Møbler.

I 1981 designede Hans J. Wegner en stol som en særordre til MOA / Museum of Art i Japan. Stolen var designet med sort skind fastgjort med messingsøn og træhåndtag i armlænet. Efterfølgende lavede Wegner en variant af MOA-stolen med løs hynde i stedet for fastpolstring. Denne variant præsenterede PP Møbler på Møbelmessen i Bella Centeret udført i asketræ med lyst skind. Kilde: Marianne Wegner og PP Møbler.

Dette eksemplar med ben af palisander er kun udført i ganske få eksemplarer.

Litteratur: Noritsugu Oda; 'Hans J. Wegner's 100 Chairs', s. 150. Stolen til MOA omtalt og afbilledet.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Kategori
Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt