2448/​7000

Prædynastisk “black-topped” ovoid vase af blankpoleret keramik, rødbrun og sort. Med stand. Naqada I-II, ca. 4000–3200 f. Kr. H. 12 cm.

Proveniens: Dansk privatsamling. Ifølge oplysninger erhvervet hos Bonhams, 1990erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Med flere afslag på rand. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.

I Lyngby
Vur­dering

10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?